Listopad 2o17 Brno

Simona Polcarová Kultura, servis Leave a Comment

DIVADELNÍ PREMIÉRY

 

  1. listopadu, 19 hodin

Hvězdárna a planetárium Brno, StageArtCz

K-PAX, Svět podle Prota

Autor: Gene Brewer

Režie: Petr Halberstadt

Do moderní psychiatrické léčebny je přijat záhadný pacient, který o sobě tvrdí, že je mimozemšťan z planety K-PAX vzdálené od Země několik tisíc světelných let. Jeho pobyt na psychiatrii obrátí naruby životy nejen všech spolupacientů, ale i zdravotního personálu, včetně ošetřujícího lékaře, který se snaží odhalit pravou totožnost záhadného cizince.

Představení v digitáriu brněnské hvězdárny  za účasti autora Gena Brewera, po skončení beseda a autogramiáda.

Foto: Pavel Gabzdyl

Foto: Pavel Gabzdyl

 

  1. listopadu, 19 hodin

Divadlo Bolka Polívky, Studio DVA a Divadlo Bolka Polívky

Věra

Autor: Petr Zelenka

Režie: Alice Neklid

Zelenkova ironická komedie je sondou do zábavního průmyslu a cynické doby, která pokrytecky hlásá, že cynismus už není v módě. Příběh o výsluní a pádu ambiciózních jedinců.

 

  1. listopadu, 19 hodin

Městské divadlo Brno, činoherní scéna

Žena z dřívějška

Autor: Roland Schimmelpfennig

Režie: Alžběta Burianová

Tříčlenná rodina – pětačtyřicetiletý Frank, jeho žena Klaudie a jejich syn Andi – se nachází v konečné fázi příprav ke stěhování do zámoří. Andi se ještě musí rozloučit se svou dívkou, Frank a Klaudie mají před sebou poslední večer v bytě, v němž žili po celých devatenáct let svého manželství. Když v tom se ozve zvonek – a za dveřmi stojí žena, Romy Vogtländerová, jíž před čtyřiadvaceti lety Frank přísahal věčnou lásku.

Horor, poezie a groteska v jednom.

 

  1. listopadu, 19 hodin

Divadlo Bolka Polívky

Gedeonův uzel

Autor: Johnna Adams

Režie: Petr Strnad

Hrají: Vilma Cibulková, Kateřina Kaira Hrachovcová

Učitelka Heather přijímá nečekanou návštěvu, matku jednoho ze svých žáků, Corryn.

Očistný rozhovor dvou žen, nejen o problémech soudobé výchovy. Emotivní hra o lásce, mateřství a genialitě, která mnohdy bývá přítěží…

 

  1. listopadu, 19 hodin

HaDivadlo

Eyolf

Autor: Henrik Ibsen

Režie: Ivan Buraj

Manželství Alfreda Allmerse a Rity prochází krizí, Allmers se vrací k rodině po pobytu v léčebně. Věci nejsou, jak se zdají. Do života rodiny zasáhne tragédie. Hra o sobectví a sebeobětování.

 

  1. listopadu, 19 hodin

Divadlo Husa na Provázku

Na protest aneb Pokoj lidem dobré vůně čili Bůh si to tak přál

Autoři: Radomil Matzner, Michail Bulgakov a Vladimír Morávek

Režie: Vladimír Morávek

Kabaret o divadle, fenoménu standing ovation v Brně a nudě rovněž tam. POZOR! Během představení se dá očekávat závrať.

 

  1. listopadu, 17 – 20 hodin

Divadlo Radost

Noc divadel Návštěva kouzelného divadla

aneb Počítáme loutky

Pro diváky bude připravena „kouzelná stezka“, která povede, stejně jako v letech minulých, celým divadlem. Účastníci této netradiční prohlídky budou mít za úkol během kouzelné cesty počítat loutky, instalované na nejrůznějších místech. Kdo se dopočítá správného výsledku, dostane za odměnu malý dárek.

 

24. listopadu, 19 hodin

Mahenovo divadlo, činohra Národního divadla v Brně

Odyssea

Autor: Homér

Dramatizace: Martin Františák

Překlad: Rudolf Mertlík

Režie: Julia Wissert

Homérův epos ze 7.–8. stol. před naším letopočtem dodnes provokuje naši představivost. Stane se zároveň jedinečnou základnou pro jedno evropské, konkrétně česko‑německé divadelní setkání. Mladá německá režisérka Julia Wissert je v německojazyčném prostoru opakovaně oceňována (Preis der Stadt Salzburg, Körber Studio Junge Regie, Karl Hübner Preis), v českém prostředí bude její práce k vidění vůbec poprvé! Mezinárodní projekt Odyssea je odpovědí činohry NdB na současnou krizi evropské identity, je pokusem navrátit se na jevišti k evropským kořenům a oživit mýtus o obtížném návratu do společného domova, mýtus, který jako jednotná Evropa žijeme i dnes.

 

  1. listopadu, 19 hodin

Výstaviště – pavilon P, balet Národního divadla v Brně

West Side Story

Choreografie: Mário Radačovský

Hudba: Leonard Bernstein

Balet NdB v naprosto netradičním a velkolepém prostoru pavilonu P na brněnském výstavišti! Moderní pojetí příběhu Romea a Julie s originálním záznamem, který nahrál sám Leonard Bernstein.

 

KONCERTY

 

  1. listopadu, 20:30

Metro Music Bar

Tichá dohoda

Koncertní premiéra novinkového CD „Hlasitá revoluce“. Album přináší 10 nových skladeb včetně úspěšného singlu Planeta opic/Zakázaný slova z letošního února.

 

  1. listopadu, 20:30

Metro Music Bar

Dušan Vitázek – tatranský pop

Slovenský divadelní herec a zpěvák, známý především z muzikálů, vydává své první sólové album Kde. Křest.

 

  1. listopadu, 19 hodin

Semilasso

David Koller – Acoustic Tour 2017

Jeden z nejrespektovanějších českých muzikantů se vydává za fanoušky, než se na sólové dráze lehce odmlčí kvůli závazkům ve znovu probuzené skupině Lucie. Koncerty budou výhradně k sezení. Publikum se v českých a moravských sálech se může těšit písně Chci zas v tobě spát, Gypsy Love, Amerika, Šrouby do hlavy, Černí andělé a další Kollerovy největší hity z celé jeho hudební kariéry v akustických aranžích.

 

  1. listopadu, 19 hodin

DRFG Aréna

Brian Adams

Zpěvák se vrací do Brna po čtyřech letech. Na připravovaném turné kromě zásadních skladeb jeho hudebně bohaté kariéry zazní i písničky z posledního alba GetUp! Bryan většinu písní z této desky napsal i tentokrát s dlouholetým spojencem Jimem Vallancem, který stál u zrodu většiny jeho hitů.

 

  1. listopadu, 19 hodin

Semilasso

Folkteam a AG Flek

Výroční dvojkoncert skupin: Folkteam – 2000 koncertů, AG Flek – 40 let, křest nového CD.

 

NOVÉ VÝSTAVY

 

od 3. listopadu

Moravská galerie v Brně, Místodržitelský palác

Vesmír je černý (O kosmos hino kalo)

Umělecký projekt Ladislavy Gažiové konstruuje chronologický příběh romského umění na základě sbírkového fondu Muzea romské kultury. Zdůrazňuje formální a stylové momenty tvorby, které mají filiace k “obecným” dějinám umění a vyhledává vazby ke konkrétním společensko-emancipačním fenoménům v historii Romů. Historický čas, formální proměny a angažovaný obsah tvoří trojici vektorů, která v interpretaci Ladislavy Gažiové rozbijí dosavadní monolit selankovitého pohledu na romské umění.

Součástí výstavy je prezentace výsledků uměleckého sympozia, které autorka vedla v září letošní roku v Brně. Výstavní projekt je výsledkem spolupráce Moravské galerie s Muzeum romské kultury.

 

od 9. listopadu

Moravská galerie v Brně, Pražákův palác

Nejkrásnější české knihy roku 2016

Výstava 52. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy 2016, která proběhla na jaře tohoto roku v letohrádku Hvězda Památníku národního písemnictví v Praze, představí v knihovně Moravské galerie knihy oceněné v soutěži pořádané Ministerstvem kultury ČR a Památníkem národního písemnictví. Z celkem 250 přihlášených titulů vybírala porota, tentokrát poprvé v mezinárodním obsazení, knihy z tradičních sedmi kategorií, jimž udělila ocenění za nejlepší grafické, polygrafické a ilustrační zpracování.

Výstavu doplňuje katalog autorů letošního vizuálního stylu Štěpána Marka a Jaromíra Skácela.

 

od 21. listopadu

Moravské zemské muzeum, Dietrichsteinský palác

Středoevropská křižovatka – Morava ve 20. století – nová stálá expozice

Návštěvníkům se představí rozsáhlý muzejní projekt, který reflektuje události dramatických dějin 20. století s důrazem na historický prostor Moravy. V deseti tematických okruzích budou sledovány politické, kulturní a sociální dějiny této historické země, jejích institucí, kulturních jevů a významných osobností, a to nejen v kontextu dějin českých zemí, ale i celého středoevropského prostoru. Na několika místech doplní expozici promítání dobových filmových záběrů, každou tematickou část zpestří dotykové obrazovky s podrobnými informacemi o dílčích tématech a podrobnostech sledovaného období. Součástí projektu je i devět komiksově zpracovaných příběhů od malířky a ilustrátorky Lucie Lomové.

 

od 23. listopadu

Muzeum města Brna, Špilberk

Kouzelný svět počítačových her

Vedle čistě účelově pojatých počítačových her působí v této oblasti autorské týmy, které vytvářejí hry nápaditě výtvarně řešené, kde kromě hry samé má důležitou roli originální vizuální stránka. Na jejich vzniku se mnohdy podílejí profesionální výtvarní umělci a uplatňují při nich obdobně postupy (náčrty, studie, prostorové modely) jako při vzniku uměleckého díla. Výstava interaktivně představí hotové počítačové hry, ale i dílčí fáze použité při jejich tvorbě. Návštěvníci budou moci shlédnout díla dobře známých a populárních tvůrců jako je Amanita Design, ale i menších týmů Paperash nebo Hangonit.

 

od 24. listopadu

Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum

Paneland – Největší československý experiment

Výstavní projekt nahlíží na téma výstavby panelových sídlišť v 70. a 80. letech jako neopakovatelný urbanistický, architektonický či designerský experiment. Shodou okolností s nástupem normalizace po okupaci Československa v roce 1968 došlo k masivnímu aplikování panelové výstavby a v průběhu krátké doby se přestěhovala třetina obyvatel Československa do prostředí, které se zcela vymykalo dřívějším podobám bydlení. Nová situace a nedostatek jiných možností provokovaly obyvatele sídlišť ke spontánním aktivitám, které měly zlepšit stav volných prostranství panelových sídlišť či k hledání možností vylepšení technických nedostatků panelových bytů a jejich vybavení svépomocí. Bylo to také velmi živé téma pro řadu architektů nebo návrhářů nábytku, kteří hledali cesty, jak z panelového sídliště a betonového bytu vytvořit kvalitní a podněcující prostředí.

 

Napsat komentář